3/4/15

Does Eating Healthy Cost More? What can $20 Buy?

How many times have you heard "it's too expensive to eat healthy?" But is it really true? Does eating healthy cost more?

We decided to put that question to the test. We took $20 into a DFW Market Street to see what we could get. We used the NuVal scores (a score reflecting the product's nutrition) to find better for your products. The higher the NuVal score, the better the nutrition.

For our first basket, we spent ~$20 on quick, convenient, packaged foods. Here's what we were able to buy*:

1 bag Doritos (NuVal score 16) - $2.50
1 frozen meal (NuVal score 7) -  $2.50
1 package beef hot dogs (NuVal score 4) - $4.49
2 Lunchables (each has a NuVal score of 4) - $6.00
1 box Pop Tarts (NuVal score 6) - $1.66
1 case soda (NuVal score 1) - $3.33

Total $20.48



For our second basket, we spent ~$20 on whole, fresh food with high NuVal scores. Here's what we were able to buy*:

1 lb oranges (NuVal score 100) - $1.29
1 lb apples (NuVal score 100) - $1.29
1 bag frozen veggies (NuVal score 100) - $1.66
2 lb carrots (NuVal score 100) - $1.29
5 lb potatoes (NuVal score 99) - $2.77
1 jar tomato sauce (NuVal score 51) - $1.89
1 bag pasta (NuVal score 61) - $1.09
2 cans black beans (NuVal score 84) - $2.00
2 cans tuna (NuVal score 68) - $1.60
1 1/3 lb pork (NuVal score ) - $3.63
1 can oats (NuVal score 93) - $1.89

Total $20.40


What do you think about these baskets? If you plan it out, does eating healthy really cost more?


*The item selection and prices are reflective of items in the DFW Market Street the week of February 11, 2015. For both baskets, we purposely looked for sale items as well as regularly priced items so that the basket could be reflective of an average week. Prices, variety, and brands may vary based on location, sales and availability.

No comments :

Post a Comment